31 Temmuz 2010 Cumartesi

Nedir Bu Twitter?

Twitter , bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına 140 karakterlik metinler yazma imkanı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracıdır. 2008'deki ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılan Twitter'dan Türkiye'deki son yerel seçimlerde de yararlanılmıştır. Ayrıca Twitter, sosyal medya'nın en popüler araçlarından biri olarak gösterilmektedir.

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana, Twitter dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırmış ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS(Kısa Mesaj)'i olarak anılmaya başlamıştır. “(wikipedia)


İnternet'in sosyal bir ağa dönüştügü günümüzde wikipedia yukarıdaki iki paragrafla twitter'ı özetlemiş.140 karakter ile insanların nerede olduklarını, ne yaşadıklarını,ne yaptıklarını yani ne isterse ifade ettigi bir mikroblog servisi.Genelde su içtim,yemek yedim gibi herşeyini yazan insanların bulundugu sanılan bir yer.Twitter'da iki tür ünvanınız oluyor.Birincisi takip edilen,ikincisi takip eden.

İstediginiz kişilerin tweet'lerini(tweet:yazdıkları iletiler(postlar oluyor)) takip listenize alıyorsunuz ve onların takipcisi oluyorsunuz yada onlar sizi takip listesine alarak takipciniz oluyor.

Kullananlar kimler derseniz normal insanlar dışında ünlüler, gazeteciler ,siyasiler , şirketler yani aklnıza gelecek herkes kullanıyor.

Amerika'da Barack Obama'nın kullanması twitter'a ilgiyi arttırdı tabi ki.Bizde de bunu örnek alan 'cbabdullahgul' kullanıcı adıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ü görebiliyoruz.Microsoft'un kurucusu Bill Gates'de twitter'da yerini almış durumda. Türkiye'den en çok takip edilen kişi Sertab Erener ve arkasından ayşe özyılmazel ile Gülben ergen geliyor.Dünya'da ise lider Britney Spears.Üye olmaksa gayet basit.Ama üye olanlar ya da üye olacak twitter kullanıcılarına yarayacak bir kaç yararlı uygulamadan bahsedicegim şimdi.

Twitterbar: Twitterbar benim çok kullandığım bir uygulama.Bir firefox eklentisi ve adres çubuugunu aynı zamanda sizin için tweet gönderir bir hale getiriyor.Eklentiyi yükledikten sonra adres çubugunuzda bir güvercin oluyor.Tweet'inizi yazdıktan sonra güvercin'in üzerine gelip yeşil artı işaretine tıklamanızla tweet'iniz twitter'ınızda gözüküyor. İndirmek için:https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4664/Yoono: Yoono aslında Firefox için yapılmış sosyal bir eklenti.Msn,Facebook gibi birçok platformu içinde barındırıyor.Eklenti sayesinde sol tarafta bir çekmece şeklinde olan eklenti ile hem tweet yollayabilir hemde takip ettiginiz tweetleri görebilirsiniz.

İndirmek için:http://yoono.com/

Tweetdeck: Henüz beta aşamasında olan ama gördügüm kadarıyla en iyi ve kullanıcısı bayağı fazla olan yazılım bir adobeair uygulaması ve twitter dışında Facebook, MySpace, Twitter, LinkedIn, Foursquare, Google Buzz ile de uyumlu bir masaüstü aracı.

İnddirmek için:http://www.tweetdeck.com/

Pino: Linux için hazırlanmış güzel bir araç.Hem tweet yollayabilir.Hem de takip edebilirsiniz.

İndirmek için:http://pino-app.appspot.com/downloads

İnternet Araçları:

friends network browser: Twitter arkadaşlarınızı Örümcek agı gibi gösteren bir uygulama.

http://www.neuroproductions.be/twitter_friends_network_browser/

Twitter Stats: Twitter'da hangi ayda kaç ileti yolladınız?Bilmek istiyorsanız tam size göre bir adres.

http://tweetstats.com/

Twitter Vision: Google Maps üzerinden Twitter'ı takip etmek nasıl olurdu.Kim nerden ne yollamış anında görün.

http://beta.twittervision.com/

Twitter Feed:Blogunuzdaki rss çıktılarını tweet olarak yayınlamanızı saglayan uygulama.

http://twitterfeed.com/feeds/new

Twittermail: Herkesin akıllı telefonu yok, sadece wap baglantısı olan ve mail atabilen bir telefonu olanlar için ya da belki elinde sadece mail atan bir cihaz olanlar için tweetleri mail ile yollamak mümkün müdür?Bu siteden aldıgınız mail adresine attıgınız herşey tweet olarak yayınlanıyor.

Volkan Özdamar

twitter.com/volkanozdamar