19 Temmuz 2011 Salı

Facebook G+ reklamlarını engelliyor


Techcrunch’un haberine göre Michael Lee Johnson, Google+ profilini daha çok kullanıcıya duyurabilmek için Facebook’a reklam veriyor. Bu reklam facebook yetkilileri tarafından duyuluncada reklam engelleniyor.Facebook bununlada kalmayıp Michael Lee Johnson’un önceki reklamlarını da engelliyor ve reklamların engellenmesi Kullanıcı Sözleşmesi’ne bağlanıyor ve “Reklamcılık” ilkesinin ihlal edildiği söyleniyor.


Facebook Kullanıcı Sözleşmesi’ni incelediginizde ise kullanıcı Facebook’ta reklam vermek isterse bunu ilk önce Facebook’a bildirmeli, ücretini ödemeli ve yayınlanması için Facebook’un bu reklamı onaylaması gerektigi ibareli mevcut. Facebook eğer  onay verdiyse reklamı neden kaldırdı. Bunun cevabı kullanıcı sözleşmesinde Facebook’un “…. sadakatinden şüphelendiği ve işbirliğine zarar verici reklamları” süresiz olarak engelleme yetkisine sahip olduğu yer alması…
Facebook’un yaptıgı ya da haberin dogrulugu tartışılır ama Google ile Facebook arasında ki rekabetin giderek daha da artıgı bir gerçek.