10 Kasım 2011 Perşembe

Fedora'ya Gnome 3.2 ile gelen Online Hesaplar özelligi

Fedora 16 geçtigimiz günlerde yayınlandı demiştim.Yeni sürümle gelen bir çok yeniligin bulut uygulamalarla beraber çalışabilme özelligi oldugundan bahsetmiştim.İşte bunların içinde Gnome 3.2 ile gelen online hesaplar özelligi var.

Bu yeni gelen özellik sayesinde online hesaplarınızı bir kere giriş yaparak istediginiz gibi kullanabiliyorsunuz.Kullanıcı menüsünden "Online Hesaplar/Online Accounts" seçenegine tıkladıktan sonra sizden Google hesabınıza erişim için kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen Fedora;izin vermeniz taktirde istediginiz servislerle işletim sisteminizin senkronize olmasını saglıyor.

Google'ın Mail,Calendar(Takvim) ve Contacts(Kartvizitler) servislerini  mevcut E-Mail sunucusu olan Evolution Mail ile eşlerken Chat seçenegi içinde emphaty ile eşleme yaparak sizin gtalk servisini kullanmanızı saglıyor.
Ayrıca Contacts uygulaması ile Emphaty ve Evolution Mail'deki-aynı zamanda Gmail'deki- kişilerinizin kartvizitlerini düzenlemenizede olanak veriyor.

 Documents(Dökümanlar) seçenegi içinse önyüklü olarak gelmedigi için paket yöneticisinden "Gnome için döküman yöneticisi- A document manager application for Gnome" seçenegini seçerek Gnome 3.2'nin yeni döküman görüntüleyicisini yükleyebilirsiniz.Böylece yeni geliştirilmiş döküman görüntüleyici ile hem kendi bilgisayarınızdaki hemde Google Dökümanlar'daki dosyalarınıza rahatlıkla erişim saglayabilirsiniz.
Sonuç olarak ;DVD ile kurulum yapanlar için geliştirici araçlarıyla gelen Fedora;bu yeni özelligiyle bana zaman kazandırdı.Gnome ile gelen bu özellik umarım diger bir çok serviside ileride kapsar.