29 Eylül 2011 Perşembe

27 Eylül 2011 Salı

26 Eylül 2011 Pazartesi

UEFI Linuxun sonu olabilir mi?


Windows 8 geçtigimiz günlerde görücüye çıktı ve şu an deneme aşamasında.Her yeni Windows sürümü gibi birçok yeni özellikle donanmış olarak geliyor.Üreticilerde bu yenilikleri destekleyen yeni yazılımlar ve donanımlar üretmeye yolunda.Fakat Microsoft’un donanım üreticilerine yönelik “Windows 8 logo programında” güvenli başlatma protokolü olan UEFI’nin açık olmasını istemesi ise şimdiden başta özgür yazılım kullanıcıları olmak üzere birçok alanda bir soru işareti yarattı.
Bu yazımın devamını buradan gelecex.com'da okuyabilirsiniz.

Terminal ile Youtube videolarını indirin

Küçük bir araç olan youtube-dl ile terminalden youtube videolarını indirmek mümkün.
//yüklemek için
yum install youtube-dl.noarch
//örnek kullanım
youtube-dl http://www.youtube.com/watch?v=S0lIpCntwv8

25 Eylül 2011 Pazar

RPM paketlerini yükleme/kaldırma işlemleri

Linux’e program kurmanın iki yolu var.Birincisi kurmak istediginiz programı kendi elinizle derleyip yüklemek,ikincisi ise daha önceden derlenmiş paketleri kullanarak kurulum yapmak.Günümüzde modern birçok linux dağıtımı bu paketlerin derlenmesi ve kurulumu için bir paket yöneticisi ile beraber geliyor.Bu paket yöneticileri  linux proğramları ya da proğram gruplarının tek bir komutla kurulumunu veya sistemden kaldırılmasını kolaylaştırırlar.

Bu yazımın devamını buradan gelecex.com'da okuyabilirsiniz

18 Eylül 2011 Pazar

Redd - Aşktı Bu


Redd'in 21 albümünden son klip çalışması Aşktı Bu

12 Eylül 2011 Pazartesi

10 Eylül 2011 Cumartesi

7 Eylül 2011 Çarşamba

Visual Studio ile Python

 
 Windows üstünde python programlamak isteyip,visual studio dışında başka bir compiler kullanmak istemeyenler için sevindirici bir haber olsa gerek.Python Tools Visual Studio 2010(PTVS) için yapılmış küçük bir araç ve bu araç sayesinde Visual Studio 2010 ile CPython ve IronPython projeleri yaratabiliyorsunuz.
http://pytools.codeplex.com/ adresinden indirebilirsiniz.Tek bir tıklamayla kurulan araç bu küçük araç sizi diger python IDE'lerini aratmıyacak kadar zengin.

Fifa 12 - Action Trailer


6 Eylül 2011 Salı

Fifa 12'de Tek Türk Takımı Galatasaray


 

Türkiye Futbol Federasyonu geçtiğimiz dönemlerde oyun için lisans hakkını elinde tutan taraftı.Bu sene 18 takımla tek tek
 Electronic Art'sın görüşmesini isteyince 
üretici firma oyunun çıkış tarihine az bir süre kaldığı için, 18 takımla birden temasa geçmenin zor olacağını düşünerek Süper Lig’i oyundan çıkarıp, sadece bazı takımlara yer verme kararı aldı. Ancak yapılan görüşmelerde sadece Galatasaray’la anlaşma sağlanabildi. Fifa 12'nin demosu bu ayın 13'ünde kendisi 27'sinde piyasaya sunulacak...5 Eylül 2011 Pazartesi

Kitap:After The Software Wars - Keith Curtis

Keith Curtis,1993 yılında çalışmaya başladığı Microsoft'ta 11 yıl boyunca Microsoft Windows,MSN,Microsoft Office,Microsoft  Mobility ve Microsoft  Research gibi çeşitli gruplarda görev almış.
Linux'le hiç tanışmamış olan Curtis,kendini Linux  kullanmaya iten sebepleri ve 2005 yılında Linux kullanmaya başladıgında  yaşadıklarını kitabın 'iBio' bölümüde yazdıgı biyografide  anlatıyor ve sözlerini microsoft'un yazılım mülkiyeti politikalarının yazılım dünyasına yaptıgı etkilerden söz edecegini söyleyerek bitiriyor.
Kitabı isteyenler için ücretsiz olarak pdf ve epub formatında yayınlayan Keith Durtis kitabı rahatça paylaşabileceginizide söylüyor.İndirmek isteyenler http://keithcu.com/SoftwareWars.pdf adresinden kitabı indirebilirler.

Ayrıca CIO.com'a verdigi röportajda kitapla ilgili bilgiler veren Kurtis'in konuşmasını türkçe olarak buradan okuyabilirsiniz.3 Eylül 2011 Cumartesi

Geri Sayım Başlamışken-Fifa 12 Kariyer modu

Fifa 12'nin çıkmasına az bir zaman kalmışken oyunun tanıtımı hız kesmeden sürüyor.Bu videoda da Fifa 12'nin kariyer modu ile ilgili bilgiler veriliyor.

1.5GHz dual-core işlemcili Sony Ericsson Nozomi

Andoid'li Xperia serisiyle kendine yeni bir ivme kazandıran Sony Ericsson,yeni çıkaracagı Nozomi kod adlı telefonun donanım özellikleri,piyasadaki telefonlarla kıyaslayınca dudak uçuklatıcıcak kadar gelişmiş.
1.5GHz dual-core işlemci ve 32 gb dahili hafıza-SD kart destegi olmayacagı söyleniyor- ,1 gb ram ,1750mAh batarya ile 1280 x 720 px çözünürlükte 4.3-inch'lik ekrana sahip olacagı söylenen telefon bunlara ek olarak Android işletim sistemiyle gelicekmiş.
Telefonun Mart 2012'de çıkacagı söyleniyor...
Kaynak:http://xperia.sonyericssony.cz

1 Eylül 2011 Perşembe

Google Chrome 3 yaşında

Google Chrome bundan 3 yıl önce yayınlanmıştı...Kısa zamanda %22.4'lük bir pazar payıyla  rakiplerine yetişen Google Chrome için Google "The Evolution of Web" -internetin evrimi- adında HTML 5 ile hazırlanmış bir interaktif infografik hazırladı..Bu infografigi görmek isteyenler  buradan  ulaşabilirler...

Gelecex Üniversite Temsilcileri belli oldu...

Gelecex 2011 – 2012 eğitim ve öğretim dönemi temsilcileri belli oldu.Türkiyeden ve diger ülkelerden 56 üniversite temsilcisinin arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi'inde bu sene ben ve Seyit Yiğit Karaca arkadaşım temsilci olacak.Şimdiden bütün temsilci arkadaşlara başarılar diliyorum...
Diger üniversite temsilcilerini görmek için tıklayın

The Sims Social'de 9 ücretsiz eşya

Daha önce burada sizinle 2 ücretsiz eşya paylaşmıştım.Şimdi eşyaların sayısı biraz daha artıyor ve 9 tane ücretsiz eşya paylaşıyorum.
Eşyaları aldıktan sonra oyunda shop bölümünde storage seçenegine tıklayınız ve ücretsiz eşyaların keyfini çıkarın...