19 Şubat 2012 Pazar

Dün Linux'te olan bugün Windows 8'de

IT World'de yazılan bir yazı."Windows 8'in Linux'ten ödünçaldığı 8 özellik" başlığıyla yazılmış.Linux'te olan bir çok özelligin Windows 8 ile yeni özellik olarak kullanıcılara sunulacagına dikkat çeken bir yazı.
Halihazırda Linux'te kullanılan bir çok özellik yine Windows tarafından yeni bir özellik olarak kullanıcılara sunulacak.Windows bunlarla daha iyiye mi gidecek yoksa yeni bir Windows Vista'mı sunacak bunu zaman gösterecek.
Bunları burada kısaca özetleyerek sıralamak istedim.Gelin beraber incleyelim.
1.Dosya Kopyalama Penceresi:
Kde'nin Dolphin'i ve Gnome'nin Nautilus'unda olan bu özellik Windows'un yeni versiyonu Windows 8 ile geliyor.
Bu özellikle kopyalama işlemlerini durdurma ve devam ettirme gibi seçenekler geliyor.Ayrıca birden çok kopyalamayı tek bir pencerede sıralayan bu yeni özellik
Linux'te uzun zamandır olan bir özellik.
2.ISO dosyalarını Mount etme:
Bu özellik sadece Linux'te degil Mac'tede olan bir özellikmiş.Artık yeni Windows'tada bu özelligi kullanabilecegiz.
3.Windows to Go
Taşınabilir diskimizde ya da flash bellegimizde işletim sistemimizi taşımamızı saglayan bu özellik boot etme özelligi olan bellekler yaratabilmemize yarıyor.4.Metro Arabirimi:
Önce Zune ve Windows Media Center'da karşımıza çıkan Metro UI;daha sonra Windows Phone 7 ile karşımıza çıktı.Şimdide Windows 8 ile kullanıcıya sunulacak özellik olan Metro UI'de amaç kullanıcılara bütün platformlarda aynı arabirimi sunmak.Bu özellikte ; özellikle Ubuntu ve Gnome'de daha önceden sunulan bir özellik.
5.Sosyal Entegrasyon:
 Neredeyse bütün popüler Linux distrolarında gelen bu özellik ilk olarak Ubuntu'nun "Me" menüsüyle karşımıza çıktı.Ubuntu 10.04'te gelen bu özellik masaüstünüzde sosyal aglardaki güncellemeleri görmenizi saglıyor.
6.USB 3.0 destegi:
Yeni Windows USB 3.0 destegiyle geliyor.
7.Bulut Destegi:
Verilerinizi bulutunuzla senkronize etmenizi saglayan bu özellik aslında bütün Linux'lerde yok.Ubuntu'da UbuntuOne ile 5gb'lık ücretsiz depolama sunulurken;Windows'ta SkyDrive ile 25gb'lık bir depolama alanı sunuluyor.Burada Ubuntu'nun tek artısı ücretli üyelere "Music Streaming" özelligi ile istedikleri platformda buluttaki muzik dosyalarını dinlemelerine olanak saglaması.
8.ReFS:
Resilient File System Microsoft'un yeni dosya sistemi olarak sunuluyor.Linux'teki ZFS(the Z File System) ve BTRFS (B-tree File System)'e benzedigi söyleniyor.