31 Mayıs 2012 Perşembe

Steam Alternatifi Desura ile Linux'te Oyun Keyfi

Açık kaynaklı oyun dağıtım servisi olan Desura , bu konuda piyasada en büyük  pazar payına sahip Steam'in bir alternatifi.Steam'den farklı olan en büyük özelligi ise Linux destegi.Linux üzerinde geliştirilen Desura 2010'da Windows için piyasaya sürülürken,2011'de Linux versiyonu çıkıyor.Desura'nın aynı Steam'deki gibi Mac destegide var.

Uzun süredir çıkışını bekledigim Desura'yı 5-6 ay gecikmelide olsa - sebebi ilk çıktıgında oyun sayısının çok az olması - bugün deneme fırsatım oldu.Ubuntu 12.04 yüklü bilgisayarıma yükledim.


İlk yükledigim oyun "Flack" adında küçük bir indie game.Henüz beta aşamasında.Küçük yeşil bir yaratık ile altınlar toplayıp düşmanlarla savaşıyorsunuz.Tabi bu yeşil küçük haylazı hızlandıgında tutması biraz zor oluyor.Hem ücretsiz , hemde yaklaşık 7 mb boyutlu olduğundan ilk tercihim oldu.Tabi ücretli bir çok oyunda mevcut.Fakat Linux için hem oyun sayısı , hemde çeşitliligi az.Windows içinse TaleWorlds,Valve,EA Games gibi bilinmiş oyun firmalarının oyunlarınıda -şimdilik bunlarda az ama- satın alıp oynama şansınız var.
İkinci yükledigim oyunsa bir yurt odasında bütün yaz oynadıgım "Smokin' Guns" oldu fakat bu oyunu oynamak mümkün olmadı :-( .Normal kurulumunda da bir çok hata veren oyun,Desura'da da beni şaşırtmadı. Daha sonra "Stunt Rally" oyununu denedim.Oda gayet güzel çalıştı.


Steam benzeri bir başlatıcısı olan Desura yine , özellikleriylede rakibinden eksik kalmıyor.
Arkadaşlarınızla sohbet edebilme,gurup kurabilme ve kendi blogunuzu oluşturabilme imkanı sunarak sosyal bir oyuncu olmanızı saglıyor.Tabi isterseniz arkadaşlarınıza hediye olarak oyun yollayadabilirsiniz.

Desura , şimdilik sağladıgı oyunlar açısından çok başarılı gözükmesede , Linux'e oyun geliştirmek isteyenler için "Ubuntu Software Center" dışında paralı oyun satılabilecek ve bütün dağıtımlarda çalışabilecek bir pazar sunuyor.Birazda olsa oyunlar konusunda kısır olan Linux'e ilerleyen yıllarda umarım hareketlilik getirebilir.