28 Ocak 2013 Pazartesi

MSP olmaya hazır mısınız?


Microsoft Student Partners Şubat dönemi başvuruları 3 Şubat'a kadar devam edecektir. 24 Ocak 2013 Perşembe

Code Day @ MS Türkiye Ofisi | Hayat Kurtar


1 Şubat 2012 Cuma Günü Microsoft Türkiye Ofisi'inde "Hayat Kurtar" acil kan ilanı projesi ile 

Entity Framework, Windows Phone 8 ve Windows 8 plaformlarını kullanan bir proje ile bu platfromları 

sizlere anlatmaya çalışacağız. Katılım sınırlı sayıda olduğu için katılmak isteyenler 

tahsin.kasap@msakademik.net adresine iletişim ve okul bilgilerini mail atabilirler.

Adres:Microsoft Türkiye

Microsoft İstanbul Ofisi

Bellevue Residence Levent Mahallesi, Aydın Sokak. No:7 Levent, 34340 İstanbul/Türkiye - Jupiter Salonu

Child of the 90s | Internet Explorer


Tasolar , yoyolar , sanal bebekler , hippiler ve daha fazlası... 90'lardan bu yana değişmeyen tekşey Internet Explorer 

21 Ocak 2013 Pazartesi

Pardus , Anka olarak geri dönüyor


Yerli Linux Dagıtımı Pardus , bir süredir çeşitli nedenlerden dolayı geliştirilmiyordu.Bunları ben tek tek yazmayacagım.Bir liste halinde Sayın Necdet Yücel blogunda zaten özetlemiş , burada bulabilirsiniz.
Son günlerde ise Pardus 2013 - Anka kodadlı sürümüyle küllerinden yeniden dogmaya başlıyor.Yeni site ile forumdada hareketlilik başladı.Yakında yeni sürüm ile karşımıza çıkacak.Yeni sürüm debian tabanlı , yepyeni bir Pardus olacak...
Düzeltme : Topluluğun çıkardığı bireysel pardus 2013 Anka  pisi tabanlı  Tubitağın cıkardığı/ çıkaracağı kurumsal debian tabanlı.

20 Ocak 2013 Pazar

Mega Beta olarak hizmete girdi...

Bugün burada duyurdugum Mega https://mega.co.nz  domainiyle yayına başladı.50GB'lık ücretsiz depolama sunan servis beta aşamasında olmasına ragmen Türkçe dil seçenegiyle geliyor.

19 Ocak 2013 Cumartesi

Mega 50 GB ücretsiz depolama sunacak


SOPA yasasıyla kapatılan Megaupload'ın kurucusu Kim Dotcom , yine aynı yasadan dolayı 1 yıl hapis yatmış ve Yeni Zelanda'daki yasal bir açıktan dolayı serbest kalmıştı.
Serbest kaldıktan sonra megaupload benzeri bir servisi hayata sürecegini açıklayan Dotcom,50 gb'lık bulut depolama servisi Mega'yı bugün hayata geçirecek.Şu an bu hizmeti veren ücretsiz ve en bilinen servislerde depolama boyutu Dropbox'ın 2gb,SkyDrive'ın 7gb , Google Drive,Ubuntu One, 5gb ve Yandex Disk'in 10gb.Yani  şu an rakiplerine göre kat kat üstün gözüküyor.

8 Ocak 2013 Salı

Ubuntu for Phones is presenting at CES2013

English : Today at CES2013 , Ubuntu for Phones is  presenting , and it will be available for downloads for Samsung Galaxy Nexus Devices in late February.Still has got some miss points like Software Center and HUD and development is not finished yet . Because of that ,not providing support for users at the moment.
Türkçe :Bugün CES 2013'te tanıtılan Ubuntu for Phones , şubat ayı sonunda Samsung Galaxy Nexus'lere yuklenebilir olarak paylasilabilir.Henüz software center ve HUD gibi eksıklerinin oldugu ve geliştirilmeye devam edilen Ubuntu for Phones şimdilik kullanıcılara destek saglamayacak.

4 Ocak 2013 Cuma

Diaroogle : Tuvalet Arama Motoru


Reddit'te dolaşırken ilginç bir adrese denk geldim.Diaroogle belkide çok ulvi bir amaç için yapılmış bir web sitesi.Ayrıca mobil uygulamasıda var.Peki Diaroogle ne işe yarar?  Size en yakın umumi tuvaleti bulmanızı saglayan bir arama motoru... Şimdilik New York , San Fransisco ve Londra'daki tuvaletleri gösteren uygulamann bir türk versiyonu çıkarmı bilinmez ama incelemek isterseniz http://diaroogle.com/ adresini ziyaret edebilir, tuvalet ekleyebilir ya da tuvaletlerin puanlamalarını inceleyip , sizde puanlayabilirsiniz .

2 Ocak 2013 Çarşamba

Ubuntu for Phones ilk tanıtım videosu

Geri Sayım bitti ... Ubuntu for Phones karşınızda


Dün burada bahsettigim ubuntu'nun yeni ürünü Ubuntu for Phones ... İlk cihazlar 2014 başında piyasada olacakmış

1 Ocak 2013 Salı

Yarın Ubuntu'ya Dokunabiliriz


En çok kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu , 2 Ocak 2013 günü , yani yarın yeni ürünlerinin tanıtımını yapıcak. "So close , you can almost touch it " sloganıyla , dokumatik özellikli bir ürün olacagı tahmin edilen yeni ürünler, resmi sitede başlatılan geri sayım sonunda tanıtılacak.Ürünler  konusundaki tahminler...

Ubuntu Phone
Uzunca bir süredir topluluk yöneticis Jono Bacon'ında blogunda bahsini ettigi ve benimde burada bahsettigim gibi Ubuntu'nun mobil cihazlarda yer almak istedigi.Bu doğrultuda yeni bir mobil sürüm ya da telefon tanıtımı olabilir.

Ubuntu for Android


Telofonunuzdaki Android ve Masaüstünüzdeki Ubuntu'nun bütünleşik çalıştıgı bir teknoloji.Daha önce buradada bahsetmiştik.

Ubuntu for Tablet 
Ubuntu , Google Nexus 7 model tabletlere şu an yüklenebilir durumda . Bu konuda modeller artmış ya da yeni bir Ubuntu tablet bizi bekliyor olabilir.