31 Mart 2013 Pazar

YouTube bu gece kapanıyor...Tüm videolar silinecek


Tabi ki klasik , Google'ın yeni 1Nisan şakası ...

Oyun Geliştiricilere Yönelik Microsoft Teknoloji Haftası BaşlıyorMicrosoft bu hafta oyun geliştiriciler için iki büyük etkinlik düzenliyor.Birisi Channel 9 üzerinden canlı olarak yayınlanacak olan egitimde Unity3d ile Windows 8 ve Windows Phone'a oyun geliştirme , 19:00'da başlayacak.Buradan etkinlige kayıt olabilirsiniz.

İkinci bir etkinlik ise 10 Nisan'da Microsoft ofisinde gerçekleşecek.Bu etkinligin programı,

13:00 – 13:15 Kayıt ve Hoşgeldiniz 
13:15 – 14:00 Bucketz - Dünya Çapında Başarıyı Yakalayan Türk Oyunu 
14:00 – 14:40 Windows Azure Mobile Services: Mobil Uygulamalarınızı (W8, WP8, iOS, Android) Bulutla Zenginleştirin 
14:45 – 15:30 Win8 Oyun Geliştirme Kütüphaneleri (Cross Platform Game frameworks) 
15:30 – 15:45 Kahve Molası 
15:45 – 16:10 SignalR ile eşzamanlı servisler geliştirin
16:15 – 17:00 Unity ile Windows 8 oyun geliştirmeye giriş 
17:00 – 17:30 Node.js ile hızlı ve ölçeklenebilir servisler geliştirin  


27 Mart 2013 Çarşamba

Unity3D Oyun Motoru


Unity3D , Windows ve Mac üzerinde çalışan cross-platform -çapraz platformlu- UnityTech tarafından geliştirilmiş bir oyun motoru. Geliştirici toplulugunda 1 milyondan fazla geliştiricisi olan ve bir çok yerde de resmi  ofisleride bulunan Unity , oyun motoru denince akla ilk gelen 3B destekli oyun motoru olarak karşımıza çıkıyor.

C/C++ ile geliştirilmiş olan Unity oyun motoru C# , JavaScript ve Boo -python sözdizimine benzer- dilleri ile sizin script yazmanıza olanak veriyor.Ayrıca bir çok dil içinde script yazmanızı saglamak için yazılmış -çogu ücretli olan- eklentilerde mevcut.

Unity3D'ye çapraz platformlu bir oyun motoru demiştik.Unity3D ile oyun geliştirebileceginiz platformlar:


  • Windows , Windows App , Windows Mobile
  • Mac OSX
  • iOS
  • Android
  • Linux
  • PlayStation3
  • XBOX 360
  • Wii U
  • Web Tarayıcılar 
  • Flash Destekli Cihazlar
olarak listeleyebiliriz.

Unity3D'nin ücretsiz ve ücretli -Unity 3D Pro- olmak üzere iki versiyonu var.Ücretsiz versiyonu tabi ki biraz kısıtlı.Fiyatları ve farklarını buradan inceleyebilirsiniz.

*Şu an için beta aşamasındalar.

Assetler ve Asset Store

Asset Store'da oyunuz için daha önceden hazırlanmış modeller,efektler ve daha bir çok objeyi ücretli ya da ücretsiz satın alabileceginiz bir yer.Ayrıca Unity size işinize yarayacak bir çok Asset'i -versiyonuna göre değişim göstersede- saglıyor.Assetler sayesinde oyun geliştirirken bir çok işinizi Unity3D kendi yapmış oluyor.Asset Store'u buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

3B Destegi

Unity basit bir şekilde bir 3B editor içeriyor.Ama çogu populer 3D programını destekliyor.Unity3D ile Yapılmış Bazı Oyunlar

24 Mart 2013 Pazar

Biraz kısa film izlemek ister misiniz ?

YouTube'da buldugum  başarılı bir kısa film ....

14 Mart 2013 Perşembe

Şaka Değil ... Google Reader Kapanıyor


Kullanıcıların RSS ile siteleri takip etmelerini saglayan servis Google Reader  kapanıyor.İkinci bahar temizliği yapan ve kullanıcı sayısının azalmasını ve şirket olarak daha az ürüne odaklanmak istemelerini sebep gösteren Google , servisi 1 Mayıs günü kapatacagını resmi blogda kullanıcılarına duyurdu.Reader'la birlikte 7 servis daha kapatılacak.

Diger bir yandansa kullanıcılar bu karardan memnun degil ve #savereader etiketiyle Google'a sitemlerini dile getiriyorlar.

12 Mart 2013 Salı

Ubuntu SDK Days

Ubuntu'nun yeni uygulama geliştirme platformu Ubuntu SDK ile ilgili ilk resmi eğitim bu hafta 14 ve 15 Mart'ta Ubuntu SDK Days adı altında yapılacak.

Katılım için http://ubuntuonair.com/ sayfasından canlı hangoutları izleyerek katılabilirsiniz.Hangoutlar sırasındada sorularınızı freenode'daki #ubuntu-app-devel IRC kanalından sorabilirsiniz.

Geliştirme Platformu ve QML dili ile uygulama geliştirme gibi başlıkların ele alınacagı etkinlikler Türkiye Saati ile 19:00'da başlayacak.
Daha fazlası için : https://wiki.ubuntu.com/UbuntuSDKDays